Jak bezpiecznie przekazać klientowi dostęp do strony

Tworzenie stron internetowych nie jest prostym zadaniem. Aby stworzyć stronę internetową potrzebujemy specjalistycznej wiedzy i umiejętności, które przyswaja się niekiedy latami. Stworzenie strony internetowej składa się z bardzo wielu złożonych etapów. Na każdym z tych etapów, programista jest w kontakcie z klientem. Końcowym etapem, będącym zwienczeniem ciężkiej pracy programisty jest przekazanie klientowi gotowej strony. Jak tego dokonać w sposób bezpieczny?

 

Przeniesienie dostępu do strony

 

Gdy finalny projekt zostanie zaakceptowany, strona jest poddawana testom i ostatecznie jest przekazywana w ręce klienta. Przed tą czynnością strona jest odpowiednio zabezpieczana oraz umieszcza się w niej odpowiednie narzędzia monitorujące. Przekazanie strony ma miejsce po udostępnieniu klientowi haseł dostępu. Jeśli hasła zostaną przekazane bez zachowania ostrożności, może to skutkować wieloma, nieprzyjemnymi incydentami. Jak zatem dokonać przekazania haseł bezpiecznie?

 

  1. Przekaż hasła, korzystając z zaszyfrowanych wiadomości. Istnieją narzędzia umożliwiające wysłanie takich wiadomości. 
  2. Przekaż hasło telefonicznie lub osobiście 
  3. Użyj trybu poufnego na poczcie G-mail 
  4. Przekaż hasło, zapisując je na kartce

 

Jakie są skutki przechwycenia danych do strony?

 

Nieprzyjemne, a niekiedy niebezpieczne sytuacje związane z przechwyceniem danych dotyczą nie tylko haseł do strony www, ale innych haseł dostępu, np. do konta w banku, czy do profilu w mediach społecznościowych. W czasach zaawansowanego hackingu, musimy zachować niezwykłą ostrożność. 

Email Phone Messenger Telegram WhatsApp