Czy warto zatrudnić agencję marketingową?

Wielu początkujących przedsiębiorców mierzy się z pytaniem: samodzielnie zajmować się marketingiem czy zatrudnić agencję marketingową? Oto przykład z życia naszego klienta, który zdecydował się na powierzenie marketingu specjalistom.

 

Bolączką wielu młodych firm jest brak kompetentnych marketingowców na pokładzie. Specjalista od marketingu nie jest bowiem pierwszą osobą o zatrudnieniu której myśli świeżo upieczony właściciel firmy. Najczęściej wydaje mu się, że zna swoich obecnych i przyszłych klientów i ma świetne wyczucie tego, co im się podoba, a co nie. Stronę internetową stworzy dla niego syn sąsiadki Zbyszek, kampanie w Internecie ustawi się na czuja, logo narysuje siostrzeniec, a gadżety firmowe wybierze żona.

 

Z czasem jednak większość przedsiębiorców dochodzi do wniosku, że działania te są chaotyczne i niespójne. Właścicielowi firmy brakuje konsekwencji w dbaniu o marketing przez natłok innych obowiązków, a efekty tych sporadycznych działań są wątpliwe i trudne do zmierzenia. Dodatkowo, okazuje się, że, o ile tych pierwszych klientów udało się zdobyć marketingiem szeptanym i pocztą pantoflową, wejście na szerszy rynek odbiorców jest barierą nie do przeskoczenia. Istnieje bowiem pewien próg dotarcia do potencjalnych klientów, który ciężko jest przeskoczyć nie mając wiedzy jak i gdzie to robić. Właśnie po to istnieją agencje marketingowe, które są w stanie precyzyjnie określić tzw. “Target”, czyli grupę docelową. Następnie specjaliści z agencji pomogą ustawić działania tak, aby przy jak najmniejszym budżecie dotrzeć do jak największej grupy osób, które faktycznie są zainteresowane danym produktem lub usługą.

 

przedsiębiorca MarekPrzykład: Przedsiębiorca Marek zajmuje się biznesem polegającym na usługach prania dywanów. Z uporem maniaka rozrzuca ulotki po osiedlach i publikuje reklamy w lokalnym portalu ogłoszeniowym. Niestety, kosztuje to go dużo czasu i pieniędzy, a jego reklamy widzą wszyscy – zarówno jego potencjalni klienci, jak i masa innych przypadkowych osób, które nie planują prać dywanów, bo np. w ogóle ich nie mają w domu. Marek zwraca się do agencji takiej jak MediaPower, która przeprowadza analizę jego obecnych klientów, określając kim są oraz gdzie i w jaki sposób szukają informacji. Następnie agencja ustawia kampanie w internecie tak, aby tylko osoby poszukujące usług prania dywanów widziały ogłoszenia Marka, co oszczędza jego czas i budżet reklamowy. Firma Marka rośnie tak szybko, że musi on zatrudnić syna sąsiadki, siostrzeńca, żonę i jeszcze kilka osób aby obsłużyć zwiększoną ilość klientów. Tymczasem agencja marketingowa optymalizuje na bieżąco kampanie reklamowe i tworzy kolejne, co przekłada się na jeszcze większy wzrost firmy.

 

 

Podsumowując, zatrudnienie dobrej agencji marketingowej szybko się opłaca, oszczędzając właścicielowi zarówno czas, jak i budżet reklamowy. Marketing jest dziedziną tylko pozornie łatwą i wielu się wydaje, że można działać “na wyczucie”. Takie mają duże ryzyko zmarnowania budżetu reklamowego. Cierpi na tym również wizerunek firmy i jej obecność w Internecie, co uniemożliwia szybki rozwój przedsiębiorstwa. Dlatego firmom, którym zależy na wzroście sprzedaży i optymalizacji kosztów, powinno też zależeć na profesjonalnym marketingu, czyli korzystaniu z usług doświadczonych specjalistów w tej dziedzinie.

Email Phone Messenger Telegram WhatsApp