Czym jest marketing w wyszukiwarkach

Marketing w wyszukiwarkach, to inaczej SEM (ang. Search Engine Marketing). SEM obejmuje szereg działań promocyjnych w internecie. Ich celem jest przede wszystkim uzyskanie najwyższej pozycji strony w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy, zawarte w pytaniach wpisywanych przez użytkowników. Jednak celem ostatecznym jest wygenerowanie (w związku z wysoką pozycją reklamy w wyszukiwarce) jak największej liczby odwiedzin strony internetowej. 

 

Na SEM składają się:

W skład SEM wchodzą jeszcze SEO, czyli optymalizacja wyszukiwarek oraz PPC, czyli płatne kliknięcia w link. O tym, czym i dla kogo jest SEO mówimy na naszym YouTube.

 

Jak działa marketing w wyszukiwarkach 

Działania SEM to dość złożony proces. Rozpoczęcie jakiejkolwiek kampanii w wyszukiwarkach powinno być poprzedzone dokładną analizą i stworzeniem strategii z uwzględnieniem celu, jaki chcemy osiągnąć. Jak wyjaśniłam poprzednio, celem SEM jest generowanie jak największej liczby kliknięć w stronę poprzez wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Wyniki te mogą być płatne lub organiczne. Do płatnych zalicza się kampanie Google Ads. Z tym związane jest pojęcie Pay Per Click (płatne kliknięcia w link). Na wyniki organiczne zorientowane jest natomiast SEO, czyli znana wszystkim optymalizacja wyszukiwarek. Złożoność procesu marketingu w wyszukiwarkach wynika właśnie z tego, że w jego skład wchodzą te dwa elementy. SEM marketing w wyszukiwarkach można opisywać poniższym równaniem:

SEM= SEO + PPC

 

Zalety SEM

Marketing w wyszukiwarkach niesie ze sobą wiele korzyści. Dlatego wiele firm decyduje się na prowadzenie kampani Google Ads. Do zalet SEM zaliczamy m.in:

  1. Duża efektywność reklam;
  2. Niższe koszty prowadzenia reklam w porównaniu do tradycyjnej reklamy;
  3. Reklama nie narzuca się i sprawia wrażenie, jakby klient sam do niej dotarł;
  4. Dostosowan do odbiorcy, bowiem SEM odpowiada na pytania, jakie użytkownik zadaje w wyszukiwarce;
  5. Szybkie efekty z reklam;
  6. Zwiększa ruch na stronie. 

 

Reklama kontekstowa 

Reklamy za pośrednictwem marketingu w wyszukiwarkach są bardzo dobrze targetowane. To znaczy, że są dostosowane do odbiorcy, ponieważ są odpowiedzią na jego pytania. Z tym wiąże się pojęcie reklamy kontekstowej. 

Istotne jest, że reklama kontekstowa jest dopasowana do treści wyszukiwanych przez użytkowników. W związku z czym reklama kontekstowa:

  • nie jest irytująca,
  • nie jest nachalna,
  • cieszy odbiorcę.

 

Dlaczego? Ponieważ treść tej reklamy dostosowuje się do potrzeb klienta. 

 

Reklama kontekstowa występuje dwóch opcjach. Jest albo wyświetlana w wyszukiwarce lub na stronach zewnętrznych. Narzędziem reklamy kontekstowej jest Google Ads. 

 

Jak działa reklama kontekstowa?

W dużym skrócie polega to na tym, że za pośrednictwem Google Ads wskazujemy konkretne słowa kluczowe i w rezultacie Google wyświetla naszą reklamę użytkownikom, którzy wpisują te frazy w wyszukiwarce. 

Zaletą reklamy kontekstowej, tak jak w przypadku całego marketingu w wyszukiwarkach jest fakt, że dostosowuję się ją do potrzeb klienta, więc cechuje się wysoką skutecznością. 

 

Czy warto korzystać z marketingu w wyszukiwarkach?

Podsumowując, marketing w wyszukiwarkach SEM jest bardzo skuteczny. Coraz więcej firm decyduje się korzystać z tej opcji, ponieważ SEM pomaga nie tylko osiągać konkretne cele biznesowe, ale także zwiększa konwersję. Warto jednak zlecić prowadzenie kampanii Google Ads specjalistom. 

Mamy wówczas 100% gwarancji, że nasz budżet na kampanię jest dobrze wykorzystany. Agencje oferujące usługi Google Ads posiadają w zespole specjalistów, którzy dbają o każdy element kampanii. Prowadzą analizy oraz tworzą strategię. Sami możemy określić budżet, jaki chcemy wydać na kampanię i mieć w związku z tym pewność, że nie zostanie on przekroczony. Prowadząc działania samodzielnie możemy poprzez niewłaściwe działania przekroczyć ten budżet i w rezultacie nie osiągnąć żadnych efektów. Email Phone Messenger Telegram WhatsApp