Marketing w wyszukiwarkach, to inaczej SEM (ang. Search Engine Marketing). SEM obejmuje szereg działań promocyjnych w internecie. Ich celem jest przede wszystkim uzyskanie najwyższej pozycji strony w wynikach wyszukiwania na konkretne frazy, zawarte w pytaniach wpisywanych przez użytkowników. Jednak celem ostatecznym jest wygenerowanie (w związku z wysoką pozycją reklamy w wyszukiwarce) jak największej liczby odwiedzin strony internetowej.
Na SEM składają się:
- kampanie linków sponsorowanych,
- pozycjonowanie,
- optymalizacja stron internetowych.
W skład SEM wchodzą jeszcze SEO, czyli optymalizacja wyszukiwarek oraz PPC, czyli płatne kliknięcia w link. O tym, czym i dla kogo jest SEO mówimy na naszym YouTube.
Jak działa marketing w wyszukiwarkach
Działania SEM to dość złożony proces. Rozpoczęcie jakiejkolwiek kampanii w wyszukiwarkach powinno być poprzedzone dokładną analizą i stworzeniem strategii z uwzględnieniem celu, jaki chcemy osiągnąć. Jak wyjaśniłam poprzednio, celem SEM jest generowanie jak największej liczby kliknięć w stronę poprzez wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Wyniki te mogą być płatne lub organiczne. Do płatnych zalicza się kampanie Google Ads. Z tym związane jest pojęcie Pay Per Click (płatne kliknięcia w link). Na wyniki organiczne zorientowane jest natomiast SEO, czyli znana wszystkim optymalizacja wyszukiwarek. Złożoność procesu marketingu w wyszukiwarkach wynika właśnie z tego, że w jego skład wchodzą te dwa elementy. SEM marketing w wyszukiwarkach można opisywać poniższym równaniem:
SEM= SEO + PPC
Zalety SEM
Marketing w wyszukiwarkach niesie ze sobą wiele korzyści. Dlatego wiele firm decyduje się na prowadzenie kampani Google Ads. Do zalet SEM zaliczamy m.in:
- Duża efektywność reklam;
- Niższe koszty prowadzenia reklam w porównaniu do tradycyjnej reklamy;
- Reklama nie narzuca się i sprawia wrażenie, jakby klient sam do niej dotarł;
- Dostosowan do odbiorcy, bowiem SEM odpowiada na pytania, jakie użytkownik zadaje w wyszukiwarce;
- Szybkie efekty z reklam;
- Zwiększa ruch na stronie.
Reklama kontekstowa
Reklamy za pośrednictwem marketingu w wyszukiwarkach są bardzo dobrze targetowane. To znaczy, że są dostosowane do odbiorcy, ponieważ są odpowiedzią na jego pytania. Z tym wiąże się pojęcie reklamy kontekstowej.
Istotne jest, że reklama kontekstowa jest dopasowana do treści wyszukiwanych przez użytkowników. W związku z czym reklama kontekstowa:
- nie jest irytująca,
- nie jest nachalna,
- cieszy odbiorcę.
Dlaczego? Ponieważ treść tej reklamy dostosowuje się do potrzeb klienta.
Reklama kontekstowa występuje dwóch opcjach. Jest albo wyświetlana w wyszukiwarce lub na stronach zewnętrznych. Narzędziem reklamy kontekstowej jest Google Ads.
Jak działa reklama kontekstowa?
W dużym skrócie polega to na tym, że za pośrednictwem Google Ads wskazujemy konkretne słowa kluczowe i w rezultacie Google wyświetla naszą reklamę użytkownikom, którzy wpisują te frazy w wyszukiwarce.
Zaletą reklamy kontekstowej, tak jak w przypadku całego marketingu w wyszukiwarkach jest fakt, że dostosowuję się ją do potrzeb klienta, więc cechuje się wysoką skutecznością.
Czy warto korzystać z marketingu w wyszukiwarkach?
Podsumowując, marketing w wyszukiwarkach SEM jest bardzo skuteczny. Coraz więcej firm decyduje się korzystać z tej opcji, ponieważ SEM pomaga nie tylko osiągać konkretne cele biznesowe, ale także zwiększa konwersję. Warto jednak zlecić prowadzenie kampanii Google Ads specjalistom.
Mamy wówczas 100% gwarancji, że nasz budżet na kampanię jest dobrze wykorzystany. Agencje oferujące usługi Google Ads posiadają w zespole specjalistów, którzy dbają o każdy element kampanii. Prowadzą analizy oraz tworzą strategię. Sami możemy określić budżet, jaki chcemy wydać na kampanię i mieć w związku z tym pewność, że nie zostanie on przekroczony. Prowadząc działania samodzielnie możemy poprzez niewłaściwe działania przekroczyć ten budżet i w rezultacie nie osiągnąć żadnych efektów.